patronat medialny

Polska młodzieź wygrała Athletics Unlimited Games w Krakowie

fot. Łukasz Szeląg
Reprezentacja Polski wygrała klasyfikację generalną w zawodach Athletics Unlimited Games. W imprezie, w której swoich reprezentantów miało dziesięć europejskich krajów, udział wzięło aż ośmiuset młodych sportowców!

Głównym celem tego projektu jest poprawa aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, promowanie proekologicznych i prozdrowotnych zachowań wśród społeczeństwa, ale także integracja europejska. Trzydniowe spotkanie młodych sportowców z dziesięciu krajów doskonale wpisało się w te wszystkie założenia – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a została ona sfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+ Sport, którego celem jest zachęcanie do uprawiania sportu i aktywności fizycznej, promocja tradycyjnych sportów i gier oraz integracja europejska poprzez sport.

W krakowskich igrzyskach wystąpiły reprezentacje Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Ukrainy. Po pierwszym dniu – konkurencjach siłowych – na prowadzeniu była Bułgaria przed Polską i Rumunią. Drugiego dnia zmagań najlepsi z kolei byli Polacy przed Rumunami i Łotyszami. I to polska reprezentacja stanęła na najwyższym stopniu podium.

Nie wyniki były tu najważniejsze, ale oczywiście jest nam bardzo miło, że nasza zdolna młodzież zaprezentowała się tak dobrze na tle innych europejskich reprezentacji. Od lat wiemy, że mamy bardzo utalentowanych sportowo młodych ludzi, a naszym zadaniem jest zachęcenie oraz stworzenie im warunków do uprawiania sportu. Staraliśmy się wszystko zorganizować tak, by przede wszystkim młodzi ludzie dobrze się bawili. Dzięki temu mamy m.in. ustanowiony rekord Polski w wyścigu taczek – śmieje się wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

To właśnie PZLA, we współpracy z Małopolskim Związkiem Lekkiej Atletyki, było organizatorem igrzysk.

Jedną z atrakcji Athletics Unlimited Games była niezwykła sztafeta, prawdopodobnie najdłuższa na świecie. Każdy z zawodników przebiegł bowiem dwieście metrów, a zmian było aż osiemdziesiąt! W tej sztafecie najlepsi okazali się młodzi zawodnicy z Rumunii, którzy o osiemnaście sekund wyprzedzili Polaków i o ponad półtorej minuty ekipę Chorwacji. Biało-czerwoni ambitnie walczyli, kilka razy byli na prowadzeniu, ale ostatecznie nie dali rady rumuńskim zawodnikom.

Ostatniego dnia młodzi sportowcy wspólnie udali się na zwiedzanie Krakowa i okolic, odwiedzając m.in. Kopalnię Soli „Wieliczka S.A.”. Na sam koniec zorganizowana została dyskoteka i efektowne dekoracje zwycięzców.

Jesteśmy naprawdę dumni z faktu, że udało nam się zorganizować te igrzyska. Cieszymy się też, że udział w nich wzięła reprezentacja młodych sportowców z Ukrainy, czyli kraju, który dziś zmaga się z obroną swoich granic przed rosyjskim najeźdźcą. Bardzo ważna była dla nas integracja uczestników, ale też przygotowaliśmy warsztaty ekologiczne i żywieniowe, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Już dziś mogę zapewnić, że planujemy kolejne edycje Athletics Unlimited Games – mówi Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w przeszłości dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Złotoryja
9.1°C
wschód słońca: 07:03
zachód słońca: 18:26
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotoryi

kiedy
2022-11-03 18:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-26 14:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany