Premier: w Polsce działa już 200 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej
Premier Morawiecki w poniedziałek przebywał z wizytą w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży EZRA UKSW w Warszawie. Poinformował, że w całym kraju takich centrów jest już ok. 200. Docelowo mają one działać w każdym powiecie, więc planowane jest powstanie jeszcze ponad 100 takich placówek.
"One odgrywają już dzisiaj fundamentalną rolę w walce o zdrowie psychiczne naszych dzieci, naszej młodzieży" – ocenił premier.
"Cieszę się, że ta obietnica o podwojeniu naszych wydatków na zdrowie psychiczne właściwie już została wypełniona, ponieważ w ciągu ostatnich pięciu lat przeznaczamy dwa razy więcej środków właśnie na terapię, pracę środowiskową, zdrowie psychiczne i poradnictwo psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Ale nie zatrzymujemy się na tym, dlatego że zdajemy sobie sprawę z tego, jak kluczowe jest to, żeby w tym okresie pandemii i – mam nadzieję – za niedługi czas w okresie pocovidowym dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży" – powiedział premier.
Podkreślił, że państwo będzie dążyło do jak najszybszego powielenia tzw. modułu bielańskiego – "tego, jak tutaj grono specjalistów, fachowców, naukowców, terapeutów potrafiło w sposób całościowy dostosować metody, terapie, budowanie zaufania wzajemnego z dziećmi i młodzieżą". "Rezultaty są naprawdę znakomite" – powiedział Morawiecki.
Powtórzył, że rząd będzie starał się powielać metody, które zostały wdrożone w EZRA UKSW. Dodał, jest to "test wrażliwości i zadanie numer jeden". "Nie będziemy szczędzili sił i środków na to, by pomóc dzieciom i naszej młodzieży" – zadeklarował.
Reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zakłada m.in., że do lekarzy będą kierowane wyłącznie osoby potrzebujące diagnozy lub terapii farmakologicznej, a minimum 15 proc. świadczeń udzielanych w poradniach ma być realizowanych w środowisku pacjenta.
Kancelaria premiera na Twitterze opublikowała grafikę, w której podano, że "dodatkowych 220 mln zł na przeciwdziałanie negatywnym dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży skutkom epidemii SARS-CoV-2" przeznaczono na poprawę infrastruktury, całodobową infolinię, profilaktykę uzależnień cyfrowych i na podniesienie wyceny świadczeń psychiatrycznych.(PAP)
Autorki: Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec
