6 grudzień 2023

Aureus Mons: o Złotoryi nad Kaczawą

zdjęcie: Aureus Mons: o Złotoryi nad Kaczawą / Thor - Fotopolska.eu/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Thor - Fotopolska.eu/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Odwiedź malownicze miasto Złotoryja, położone w sercu południowo-zachodniej Polski. To miejsce pełne fascynującej historii i niezwykłego dziedzictwa.
REKLAMA

Tego szukamy w Złotoryi

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Złotoryja, Złotoryja praca, Złotoryja pogoda, ZSZ Złotoryja, SP3 Złotoryja, cmentarz Złotoryja, PBS Złotoryja.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Złotoryi, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.

Złotoryja, położona na Dolnym Śląsku, stanowi jedno z najstarszych miast w Polsce i zyskała swoją wyjątkowość dzięki blisko 800-letniej tradycji wydobycia złota. W okolicznych rzekach nadal istnieje możliwość znalezienia tego cennego kruszcu, w tym w postaci naturalnych złocistych złóż. Corocznie wzrasta zainteresowanie poszukiwaniem złota, zwłaszcza podczas zawodów w płukaniu kruszcu. Miejscowe muzeum przedstawia fascynującą historię eksploatacji złota w tym mieście.

Złotoryja wśród miast Dolnego Śląska wyróżnia się wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi, prezentując imponującą kolekcję 300 zabytków. Niezbędne do zwiedzenia miejsca obejmują Wieżę Kowalską, kościół św. Jadwigi, Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kościół św. Krzyża, dawny klasztor franciszkanów, XIV-wieczne mury obronne, zespół historycznych domów na Starym Mieście, Ratusz oraz Fontannę Delfinów z XVII wieku.

W Muzeum Złota turyści mogą podziwiać starożytne narzędzia górnicze, sprzęt do płukania złota oraz unikalną kolekcję minerałów z regionu Dolnego Śląska. Kopalnia „Aurelia” przypomina o złotniczych tradycjach Złotoryi, natomiast zawody w płukaniu złota ożywiają dawne czasy.

Wyjątkowe miejsce zajmuje również Wilcza Góra. Kiedyś czynny wulkan dominujący nad miastem, obecnie stanowi rezerwat geologiczny. Zwiedzający mają możliwość wejścia do wnętrza wulkanu, gdzie mogą podziwiać zastygłe kolumny lawy bazaltowej i formy powstałe z utwardzonych popiołów wulkanicznych.

Złotoryja, miasto liczące 17 tysięcy mieszkańców o obszarze 11,5 km², usytuowane jest w województwie dolnośląskim i pełni funkcję stolicy powiatu. Zlokalizowane jest korzystnie w bliskości autostrady A4 oraz drogi krajowej nr 3. Międzynarodowy port lotniczy we Wrocławiu oddalony jest o 85 km od Złotoryi.

Miasto leży na południowym brzegu rzeki Kaczawy, dopływu Odry. Obecność łososi świadczy o czystości wód tego cieku wodnego. Złotoryja zajmuje strategiczne położenie na pograniczu dwóch obszarów geograficznych – Niziny Śląskiej i Sudetów. Malowniczy krajobraz Pogórza Kaczawskiego, najbardziej na północ wysuniętego fragmentu Sudetów, rozpościera się na południe od miasta.

Złotoryję założyli pierwsi poszukiwacze złota na przełomie XII i XIII wieku w okolicy. Mała osada szybko się rozrastała i już w 1211 r. otrzymała nazwę Aurum (łac. złoto) oraz prawa miejskie według wzoru magdeburskiego, nadane przez Henryka I Brodatego. Wówczas należała do Księstwa Legnickiego.

Górnicy i poszukiwacze złota z różnych regionów zaczęli napływać do miasta, zainteresowani obfitującymi tu złożami tego cennego kruszcu. Dzięki klasztorom joannitów i franciszkanów założonym w XII wieku Złotoryja stała się ważnym ośrodkiem religijnym i kulturalnym. W 1290 r. miasto uzyskało prawo do handlu solą, wówczas bardzo cenionym minerałem.

W 1328 r. Księstwo Legnickie stało się lennem Czech, jednak zachowało własny samorząd. W okresie wojen husyckich miasto wielokrotnie padło ofiarą wrogich sił (w latach 1427, 1428 i 1431), co skłoniło radę miejską do decyzji o budowie murów obronnych.

Na początku XV wieku, gdy zasoby złota wyczerpywały się, miasto zaczęło odnosić zyski dzięki pobliskiej drodze łączącej Wrocław z Lipskiem.

W 1526 r. cały Śląsk przeszedł pod panowanie Habsburgów. Złotoryja rozwijała się dobrze do roku 1608, kiedy miała miejsce katastrofalna powódź, a pięć lat później, w 1613 r. miasto strawił wielki pożar.

Podczas wojny trzydziestoletniej Złotoryja wielokrotnie zmieniała panowanie i nigdy nie odzyskała swojej dawnej świetności. W 1742 r. została włączona do Prus, a w 1871 r. stała się częścią zjednoczonych Niemiec. W trakcie wojen napoleońskich 26 sierpnia 1813 r. armia Prus pokonała siły francuskie w bitwie w okolicach Złotoryi.

Pod koniec XIX wieku Złotoryja zaczęła powracać do prosperity po prawie dwustuletnim okresie upadku. W 1862 r. nawiązano połączenie telegraficzne z Berlinem, a w 1884 r. ukończono linię kolejową do Legnicy. Pierwszy telefon zainstalowano w 1900 r.

Podczas drugiej wojny światowej miasto uniknęło zniszczeń. Po 1945 r. znalazło się w granicach Polski i odtąd nosi nazwę Złotoryja.

Nie przegap najważniejszych informacji

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Złotoryja
22.3°C
wschód słońca: 05:22
zachód słońca: 20:23
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotoryi

kiedy
2024-07-18 16:00
miejsce
Teren rekreacyjny w Wysocku,...
wstęp biletowany