26 kwiecień 2022

Majówka na Zamku Roztoka

fot. Zamek Roztoka
Malowniczo położony i otoczony fosą oraz bujną zielenią Zamek w Roztoce może być ciekawą perspektywą na majówkę dla mieszkańców Dolnego Śląska czy turystów zmierzających w tamtym kierunku.
Zamek ten ma swoje początki już w XIV wieku, kiedy to w Roztoce istniał zamek nawodny. W XVI wieku, po wielokrotnych zmianach właścicieli zamek przebudowano w stylu renesansowym. Aż do 1945 roku stanowił on siedzibę hrabiowskiej linii znamienitego śląskiego rodu von Hochberg, którzy w końcu XIII wieku przybyli na Śląsk z Miśni. Gruntowna przebudowa renesansowego zamku na okazałą rezydencję w stylu barokowym miała miejsce za panowania Hansa Heinricha III i ukończona została w 1725 roku.

W tym samym czasie, na wschód od zamku założono ogród, zgodnie z modną wówczas francuską sztuką ogrodową. Mnogość różnorodnych urządzeń parkowych, pawilonów i rzeźb ogrodowych, z których część zachowała się do dziś.
Jednak największy rozkwit rezydencji w Roztoce przypada na XIX w. Obecny kształt i wystrój zawdzięcza zamek gruntownej przebudowie, jaka miała miejsce w latach 70-tych XIX wieku.

W trudnych wojennych latach właścicielem Zamku w Roztoce był hrabia Hans Heinrich XVIII. Już w 1942 roku musiał on udostępnić niektóre pomieszczenia zamku dla potrzeb Wermachtu. Najciekawszym wojennym epizodem w historii zamku jest fakt, że jego pomieszczenia wielokrotnie były wykorzystywane jako składnice cennych obiektów – między innymi dla Pruskiej Biblioteki Państwowej, archiwów i bibliotek wrocławskich oraz Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Być może z tego okresu pochodzi opowieść o ukrytym na terenie Zamku złocie Trzeciej Rzeszy?

Po wojnie obiekty Zamku służyły między innymi, jako budynki przeznaczone dla najróżniejszych zakładów pracy, ulegając tym samym dewastacji i zaniedbaniu. Jednak okazały budynek zachwyca do dziś swoją rozpiętością i okazałymi wnętrzami, witając odwiedzających herbem rodu von Hochberg.

Zatem może warto zaplanować majówkę na Zamku. Oferta zapowiada się arcyciekawie – z iluminacjami, spacerami po ogrodach czy rodzinnymi piknikami na ich terenie. Obowiązkowo trzeba odwiedzić zabytkowe komnaty zamku.

Ponadto na odwiedzających czekać będą spotkania z ciekawymi osobami związanymi z Zamkiem.
Przede wszystkim z właścicielami Małgorzatą i Arkadiuszem Śnieżek, z autorką Komedii Kryminalnej Małgorzatą Starosta, której akcja dzieje się w Zamku w Roztoce. A także coś dla wielbicieli silnych emocji - nocne zwiedzanie podziemi Zamku.

Poniżej przedstawiamy program na majówkę w Zamku Roztoka:

29.04.2022 PIĄTEK

16:00 – 17:00
Przystanek w podróży w Niezwykłym miejscu – spacer po Zabytkowych komnatach.
18:00 – 19:00
Wieczorne iluminacje świetlne na powitanie “Majówki” – wejście na Zamek i Dziedziniec Zamkowy

0.04.2022 SOBOTA

Pamiętajmy o ogrodach
12:00 – 13:30
Barokowy Ogród Francuski I Park Angielski kiedyś i dziś – zwiedzanie z Turystami
14:00 – 15:30
Barokowy Ogród Francuski I Park Angielski kiedyś i dziś – Zwiedzanie z Turystami
Iluminacje Nocne w Ogrodzie i na Zamku – wejście nocne do zabytkowych komnat

01.05.2022 NIEDZIELA

Otwarcie kawiarenki Zamku w Roztoce
Piknik rodzinny w Parku Angielskim 12 – 18 szczegóły na FB
Opowieść o Fortepianie Hrabiego Bolka von Hochberg.
12:00 – 13:30
14:00 – 15:30
Iluminacje Nocne w Ogrodzie i na Zamku – wejście nocne do zabytkowych komnat

02.05.2022 PONIEDZIAŁEK

Zamek Roztoka miejsce niezwykłe, fascynujące – plan zdjęciowy filmów, teledysków , reklam i powieści kryminalnych!
11:00 – 12:30 Kup Sobie Zamek
Spotkanie z Właścicielami Małgorzatą i Arkadiuszem Śnieżek
13:00 – 16:00
Tajemnica Carycy – Spotkanie z Autorką Komedii Kryminalnej Małgorzatą Starosta której Akcja dzieje się w Zamku w Roztoce