19 marzec 2024

Rząd przyjął projekt dotyczący dodatków dla pracowników opieki społecznej

zdjęcie: Rząd przyjął projekt dotyczący dodatków dla pracowników opieki społecznej / fot. PAP
Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Regulacja ma pozwolić na wypłatę dodatku w wysokości 1000 zł brutto wszystkim pracownikom opieki społecznej. Według rządowych szacunków rozwiązanie to obejmie ok. 190 tys. osób.

Rząd zamierza umożliwić wprowadzanie programów, które dofinansują poprzez samorządy wynagrodzenia m.in. pracowników zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który we wtorek przyjął rząd.

Premier Tusk na konferencji prasowej wskazywał, że w ostatnich dwóch latach często spotykał pracownice i pracowników opieki społecznej. Zwrócił uwagę, że "przygniatająca większość z nich pracuje za płacę minimalną". Jak mówił premier, są to głównie kobiety z wyższym wykształceniem, wykonujące bardzo ciężką pracę.

"Bardzo często upokarzającą, bo bardzo często – i na to mi zwracano uwagę – pracownicy i pracownice opieki społecznej byli w trudniejszej sytuacji materialnej niż większość podopiecznych tej opieki społecznej" – zaznaczył szef rządu.

Przypomniał, że ustawa zanim wjedzie w życie musi zostać przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta. "Jak będziemy mieli w ręku podpisaną przez prezydenta ustawę, będziemy mogli wprowadzić w życie program. Na podstawie tego programu pracownice i pracownicy opieki społecznej, pomocy społecznej otrzymają dodatek (...) w wysokości 1000 zł brutto" – powiedział Tusk.

Jak dodał, intencją rządu jest to, aby dodatek był wypłacany od 1 lipca 2024 r.

Premier doprecyzował, że dodatek będzie tak naprawdę podwyżką dla pracujących w: jednostkach pomocy społecznej, ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, w centrach usług społecznych, domach pomocy społecznej, placówkach specjalistycznego poradnictwa rodzinnego, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach wsparcia, w tym ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi czy w klubach samopomocy.

Chodzi także o osoby pracujące w systemie pieczy zastępczej i wspierania rodziny, o asystentów rodziny, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych, zawodowych i rodzinnych domach dziecka na podstawie umowy o pracę, pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, pracowników interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, pracowników placówek wsparcia dziennego, a także instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, które prowadzone są przez samorządy, czyli żłobki, kluby dziecięce i o dziennych opiekunów.

Dofinansowanie będzie dotyczyć także kosztów składek od wynagrodzeń. (PAP)

autorzy: Karolina Kropiwiec, Iga Leszczyńska, Marcin Chomiuk

kkr/ iga/ mchom/ jann/