Praca artykuł sponsorowany
12 styczeń 2022

Dolnośląski rynek pracy. Jak wyglądał w 2021 roku?

zdjęcie: Dolnośląski rynek pracy. Jak wyglądał w 2021 roku? / fot. nadesłane / Adobe Stock
fot. nadesłane / Adobe Stock
Ubiegły 2021 rok wielu osobom upłynął pod znakiem niepewności – o pracę, zarobki, a także zdrowie swoje i najbliższych. Wszystko to spowodowane jest trwająca pandemią koronawirusa. Zmiany z nią związane dotykają także rynek pracy. Jak wygląda sytuacja pracowników i osób szukających pracy na Dolnym Śląsku? W jakich branżach poszukiwani są nowi pracownicy i jakich pensji należy się spodziewać? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.

Dolny Śląsk – rynek pracy w 2021 r.

W województwie dolnośląskim malało w 2021 r. poprawiła się sytuacja osób poszukujących pracy. Na początku roku, z końcem stycznia 2021 w ewidencji powiatowych urzędów pracy zarejestrowanych było 71 848 osób bezrobotnych. Pracodawcy poszukiwali za pośrednictwem PUP 11 257 osób, do obsadzenia wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Według GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie dolnośląskim z końcem stycznia 2021 r. wynosiła 5,8%. Zauważalną zmianę odnotowano w listopadzie 2021 r. – w ewidencji powiatowych urzędów pracy województwa dolnośląskiego zarejestrowanych było 59 150 osób bezrobotnych. Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła więc do 4,8%. Pracodawcy zgłaszali tez do PUP mniej ofert pracy – 9 896, co daje wynik o 6,8 % niższy w porównaniu z październikiem 2021.

Jak wynika z Barometru ManpowerGroup, w pierwszych miesiąca 2021 r. 6% badanych pracodawców zamierzało zatrudnić nowych pracowników, a 86% nie planowało zmian, jednak zgodnie z Barometrem, prognoza zatrudnienia dla Dolnego Śląska i Wrocławia jest dość optymistyczna i wynosi +11%. To oznacza, że osoby poszukujące pracy miały w 2021 r. spora szansę na znalezienie pracy marzeń, choć była ona niższa, niż ta z końca 2020 r.

Trzeba jednak pamiętać, że szukanie pracy na Dolnym Śląsku znacznie odbiega od poszukiwania zatrudnienia we Wrocławiu. Stopa bezrobocia w stolicy województwa Dolnośląskiego jest prawie dwukrotnie niższa, a ofert pracy jest więcej (3 oferty/osobę bezrobotną, przy niespełna 2 ofertach/os. w całym województwie).
 

Praca w Dolnośląskim – jakie branże poszukiwały w 2021?

Największe zapotrzebowanie na nowych pracowników oferowała branża budowlana, która poszukiwała monterów instalacji budowlanych i konstrukcji metalowych, dekarzy, cieśli, stolarzy, murarzy i tynkarzy, elektryków, elektromonterów, brukarzy, zbrojarzy i betoniarzy, a także operatorów i mechaników sprzętu związanego z robotami ziemnymi i pracowników robót wykończeniowych.

W 2021 r. nowych pracowników poszukiwały także firmy produkcyjne, które chciały zatrudnić m.in. spawaczy, magazynierów, pracowników fizycznych i specjalistów ds. HR. W sektorze usług zatrudniano piekarzy, krawcy, opiekunów dzieci i osób starszych, samodzielnych księgowych, a także mechaników, blacharzy i lakierników samochodowych. Zainteresowaniem cieszyły się również osoby świadczące usługi kosmetyczne, fryzjerskie oraz sprzątania.

W handlu i transporcie zatrudnienie w 2021 r. mogli z łatwością naleźć kierowcy, kurierzy i dostawcy. N Dolnym Śląsku nieustannie poszukiwani są także policjanci. Wrocław to miejsce, gdzie oprócz policjantów, poszukiwani byli także strażacy, celnicy i strażnicy miejscy. Brakuje także pracowników służby zdrowia i edukacji na każdym etapie nauczania. W 2021 r. poszukiwani byli także pracownicy gastronomii – szefowie kuchni, kucharze, kelnerzy i barmani, a także pomoc kuchenna.
 

Dolnośląski rynek pracy 2021 – zarobki

Na całym Dolnym Śląsku przeciętne wynagrodzenie brutto ogółem wynosiło 5365,79 zł, w tym 5799,65 zł w sektorze publicznym i 5228,76 zł w sektorze prywatnym. Jak wyglądają zarobki w poszczególnych branżach? Najwyższe wynagrodzenia czekają na kadrę najlepiej wykwalifikowaną, w sektorze Informacji i komunikacji, Działalności finansowej i ubezpieczeniowej oraz w Działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. Najniższe płace oferowane są w pozostałych usługach, Działalności związanej z kulturą, rozrywką i edukacją, Handlu, naprawie pojazdów samochodowych oraz w Transporcie i gospodarce magazynowej.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Złotoryja
8.5°C
wschód słońca: 07:03
zachód słońca: 18:26
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotoryi

kiedy
2022-11-03 18:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-26 14:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany