2 wrzesień 2022

Poleganie na gazie rosyjskim jest błędem; Polska nas ostrzegała, a my to zignorowaliśmy

zdjęcie: Poleganie na gazie rosyjskim jest błędem; Polska nas ostrzegała, a my to zignorowaliśmy / fot. PAP
fot. PAP
Poleganie na gazie rosyjskim jest błędem. Obecny rząd i prawie wszystkie siły polityczne w Niemczech uznają to za błąd. Polska nas ostrzegała, myśmy ignorowali to ostrzeżenie - mówił ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.
REKLAMA

Ambasador Niemiec, który w piątek był gościem TVN24, został zapytany, dlaczego Niemcy tak bardzo uzależniły się od rosyjskiego gazu. "Mieliśmy przez całe dziesięciolecia długoterminową politykę i różne ugrupowania w Niemczech prowadziły pewną politykę i z naszego punktu widzenia, to były wówczas pozytywne inwestycje w relacje" - odpowiedział.

"Poleganie na gazie rosyjskim niewątpliwie jest błędem" - stwierdził Bagger. "Niemcy to uznają. Obecny rząd i prawie wszystkie siły polityczne w Niemczech uznają to za błąd. Polska nas ostrzegała. Myśmy ignorowali to ostrzeżenie" - podkreślił. "Myśmy sądzili, że postępowaliśmy słusznie" - dodał.

Prowadzący rozmowę podkreślał, że w tej sprawie chodziło o solidarność, a Polska i Ukraina przez wiele lat o nią prosiły, aby Niemcy nie pomagały w budowie Nord Stream1 i Nord Stream2. Ambasador pytany w tym kontekście, czy Niemcy nie słyszały tych próśb, odpowiedział, że słyszały. "Ale ma pan rację. Zignorowaliśmy to ostrzeżenie" - dodał.

Na pytanie, dlaczego Niemcy zignorowały ostrzeżenie, ambasador odparł, że ówczesny rząd uważał, że jest to polityka długoterminowa, ale również podejmowane były decyzje dotyczące energetyki. "Chcieliśmy pozbyć się energii atomowej oraz węglowej" - powiedział Bagger. "Potrzebujemy oczywiście pewnych nośników energii, odnawialne źródła energii wymagają czasu, ale w związku z tym gaz był rozwiązaniem naturalnym, pomostowym" - mówił.

"Sądzę, że wierzyliśmy w efekt stabilizacyjny takiej współzależności i rząd Niemiec dziś widzi i rozumie, że to był błąd, ponieważ przeszacowaliśmy interesy Kremla" - stwierdził ambasador Niemiec. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mrr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Złotoryja
-2°C
wschód słońca: 07:37
zachód słońca: 16:40
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotoryi

kiedy
2023-03-26 14:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-28 18:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany