19 listopad 2022

Jako państwo jesteśmy przygotowani, żeby udzielić skutecznej pomocy ludziom uciekającym przed rakietami

zdjęcie: Jako państwo jesteśmy przygotowani, żeby udzielić skutecznej pomocy ludziom uciekającym przed rakietami / fot. PAP
fot. PAP
Jako państwo jesteśmy przygotowani i na pewno zrobimy wszystko, żeby udzielić skutecznej pomocy ludziom uciekającym przed rakietami; to jest nasz ludzki obowiązek - powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz Kamiński, odnosząc się do pytania o ewentualną kolejną falę uchodźców wojennych z Ukrainy.
REKLAMA

"To, co wyczyniają Rosjanie na Ukrainie w tej chwili, czyli takie bardzo świadome niszczenie nawet nie celów militarnych, ale infrastruktury krytycznej, związanej z dostępnością wody, prądu dla zwykłych obywateli, pokazuje charakter tego państwa i charakter tej wojny" - ocenił w sobotę w RMF FM minister Mariusz Kamiński.

Dodał, że obecnie jesteśmy na etapie "z jednej strony porażek militarnych Rosji, a z drugiej strony nasilającej się fali terroru wobec ludności cywilnej". "To jest próba złamania morale narodu ukraińskiego i sianie strachu jednocześnie z konsekwencjami takimi, że w warunkach zimowych egzystencja zwykłego obywatela może być niezwykle trudna" - mówił szef MSWiA.

Na pytanie o to, czy gdyby w najbliższych miesiącach przyjechało do Polski kolejne pół miliona lub milion obywateli Ukrainy, bylibyśmy w stanie im pomóc odpowiedział, że Polska ma już "bardzo mocno przetestowane wszelkie procedury praktyczne związane z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy".

"Jako państwo jesteśmy przygotowani i na pewno zrobimy wszystko, żeby udzielić skutecznej pomocy ludziom uciekającym przed rakietami, przed śmiercią, przed głodem, przed zimnem. To jest nasz ludzki obowiązek i zrobimy wszystko, żeby każdy kto potrzebuje pomocy tę pomoc uzyskał" - zapewnił Kamiński.

"Wszyscy na całym świecie są zmęczeni wojną i jej konsekwencjami (...), ale jest też aspekt ludzki, humanitarny. Polskie społeczeństwo w pierwszych dniach wojny zachowało się wspaniale" - zaznaczył.

Dodał, że liczy również na to, że Unia Europejska w większym stopniu zaangażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. "Oczywiście chodzi o wsparcie finansowe dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Polska poniosła duże koszty, one w niewielkim stopniu zostały zrekompensowane przez Unię Europejską, bo mówimy tutaj o skali wsparcia ze strony Unii Europejskiej na poziomie 700 mln zł" - powiedział.

Pytany o trwające prace nad ustawą o ochronie ludności, która dawałaby możliwość budowania schronów poinformował, że jest ona na końcowym etapie uzgodnień międzyresortowych. "Niedługo stanie na posiedzeniu rządu i jeszcze w tym roku chcemy, żeby została skierowana do parlamentu i w trybie pilnym procedowana w parlamencie" - poinformował Kamiński.

Odnosząc się do schronów powiedział, że trwa zarządzona przez MSWiA ich pełna inwentaryzacja. "To jest kilkadziesiąt tysięcy punktów, które były w ewidencjach polskich samorządów. W połowie grudnia kończymy tę inwentaryzacje" - zapewnił. Dodał, że celem inwentaryzacji jest także znalezienie nowych miejsc schronienia. "Musimy pomnożyć tę liczbę miejsc, która będzie stanowiła ewentualne, niezbędne schronienie dla naszych obywateli. Pracujemy też nad specjalną aplikacją, która pokazywałaby (...) najbliższy schron w okolicy" - mówił.

Sobota jest 269. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. W Polsce, według szacunków, przebywa obecnie około 1,3 mln uchodźców wojennych z Ukrainy. Część osób, które na początku rosyjskiej inwazji przybyły do Polski, pojechały dalej do krajów zachodnich lub powróciły na Ukrainę.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mrr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Złotoryja
-1.5°C
wschód słońca: 07:37
zachód słońca: 16:40
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotoryi

kiedy
2023-03-26 14:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-28 18:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany