14 sierpień 2022

IMGW ostrzega przed burzami i gradem w 11 województwach

zdjęcie: IMGW ostrzega przed burzami i gradem w 11 województwach / fot. PAP
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla 11 województw, głównie we wschodniej, centralnej i południowej połowie kraju, ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w niedzielę po południu i wieczorem.

Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów woj. dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podlaskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i części powiatów woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

W woj. kujawsko-pomorskim ostrzeżenie wydano dla powiatów: aleksandrowskiego, brodnickiego, golubsko-dobrzyńskiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, mogileńskiego, radziejowskiego, rypińskiego, toruńskiego, włocławskiego, Torunia i Włocławka.

W woj. wielkopolskim dla powiatów: gostyńskiego, jarocińskiego, kaliskiego, kępińskiego, kolskiego, konińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, rawickiego, słupeckiego, średzkiego, śremskiego, tureckiego, wrzesińskiego, Kalisza, Konina i Leszna.

IMGW podaje, że na obszarze tych województw i tych powiatów prognozowane są burze, miejscami z silnymi opady deszczu od 20 mm do 35 mm i porywami wiatru do 60 km/h. Miejscami spadnie grad.

Wydano też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem dla części powiatów woj. kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Prognozowana jest tam temperatura maksymalna w dzień od 30 do 32 st. C.

W woj. kujawsko-pomorskim ostrzeżenie wydano dla powiatów: brodnickiego, bydgoskiego, chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego, nakielskiego, sępoleńskiego, świeckiego, toruńskiego, tucholskiego, wąbrzeskiego, żnińskiego oraz Bydgoszczy, Grudziądza i Torunia.

W woj. wielkopolskim ostrzeżenie dotyczy powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, obornickiego, pilskiego, szamotulskiego, wągrowieckiego i złotowskiego. (PAP)

autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/