18 listopad 2022

Zmień opony na zimowe!

zdjęcie: Zmień opony na zimowe! / fot. KPP w Złotoryi
fot. KPP w Złotoryi
Właściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Szczególnie wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Podstawowym elementem, o który powinniśmy zadbać w tym czasie są właśnie odpowiednie opony.
REKLAMA

Dlaczego wymiana opon jest taka ważna? Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki gumy, co sprawia, że lepiej trzymają się mokrej i zaśnieżonej nawierzchni, a nawet lodu. Natomiast opona letnia, w czasie zimy staje się zbyt twarda, przez co drastycznie maleje jej przyczepność z podłożem i znacznie wydłuża się droga hamowania.

Pamiętajmy, ze oprócz rodzaju opon ważny jest także ich stan techniczny. Opony na których widać pęknięcia, odkształcenia oraz nadmierne zużycie bieżnika kwalifikują się do wymiany! Jak szybko sprawdzić czy bieżnik jest już zużyty? Znajdź na oponie wskaźnik TWI czyli takie małe gumowe paski o grubości 1,6 m, umieszczone na dnie głównych rowków bieżnika. To właśnie one wskazują stopień zużycia opon.

Pamiętajmy! „Łyse” opony nie tylko zagrażają Twojemu bezpieczeństwu na drodze, ale też mogą narazić Cię na „słony” mandat i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

mł. asp. Dominika Kwakszys
KPP Złotoryja

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Złotoryja
-1.5°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 16:39
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotoryi

kiedy
2023-03-26 14:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-28 18:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany