12 marzec 2024

Poniedziałkowa akcja policjantów ruchu drogowego

zdjęcie: Poniedziałkowa akcja policjantów ruchu drogowego / fot. KPP w Złotoryi
W miniony poniedziałek służba policjantów ruchu drogowego ze Złotoryi ubiegła pod znakiem działań „Alkohol i narkotyki”. W trakcie akcji funkcjonariusze nie zatrzymali kierujących, którzy wsiedliby za kierownice swoich pojazdów pod wpływem substancji odurzających, bądź psychotropowych. Dwóch mężczyzn odpowie jednak za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

Przypomnijmy, że akcje „Alkohol i narkotyki” mają na celu wyeliminowanie zagrożeń związanych z jazdą przez nieodpowiedzialnych kierowców po spożyciu alkoholu, substancji odurzających lub psychotropowych. Za popełnienie przestępstwa każdego kierującego czeka wysoka grzywna, a sąd może ukarać sprawcę dodatkowo długotrwałym zakazem kierowania pojazdami, a także karą pozbawienia wolności do lat 3. Za złamanie orzeczonego przez sąd zakazu grozi natomiast do 5 lat więzienia.

Podczas poniedziałkowych działań policjanci nie zatrzymali kierujących pod wpływem narkotyków lecz jedynie dwóch kierowców pod wpływem alkoholu. U jednego badanie alkomatem wykazało 0,4 promila alkoholu a w drugim przypadku 0,8 promila. Obaj mężczyźni stracili prawo jazdy, samochody zostały przekazane wskazanym osobom, a o dalszym losie kierowców zadecyduje sąd. Jeden z nich będzie odpowiadał za popełnione wykroczenie, drugi za przestępstwo.

Przypominamy, że jeśli kierowca ma wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości to w Komendzie Powiatowej Policji w Złotoryi istnieje możliwość wykonania szybkiego i bezpłatnego badania na samoobsługowym alkomacie. Jeśli nie masz pewności-nie wsiadaj za kierownicę!

aspirant Dominika Kwakszys