4 sierpień 2022

Nastoletni rowerzysta sprawcą kolizji drogowej. Kask na głowie prawdopodobnie uchronił go przed poważnymi obrażeniami

Złotoryjski sąd zadecyduje o dalszym losie 14-letniego rowerzysty, który spowodował kolizję drogową z samochodem osobowym. Nastolatek nie posiadał karty rowerowej, poruszał się niewłaściwą stroną jezdni, a na skrzyżowaniu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla samochodu osobowego. Auto miało lekkie uszkodzenia, natomiast rowerzysta trafił do szpitala. Może mówić o dużym szczęściu, ponieważ nie odniósł poważnych obrażeń ciała. Prawdopodobnie kask na jego głowie uchronił go przed poważniejszymi urazami. Pomimo odniesionych obrażeń, 14-latek musi liczyć się z konsekwencjami naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Do zdarzenia doszło w Rokitnicy w powiecie złotoryjskim, na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z drogą powiatową. Z ustaleń funkcjonariuszy ruchu drogowego wynika, że 14-latek poruszał się na rowerze niewłaściwą stroną drogi. Następnie skręcając na skrzyżowaniu w lewo, nie ustąpił pierwszeństwa dla samochodu osobowego, uderzając w niego. Autem podróżowała osoba dorosła i dziecko. Nic im się nie stało w przeciwieństwie do rowerzysty, który karetką pogotowia został przewieziony do szpitala. Na miejscu okazało się, że może mówić o dużym szczęściu, ponieważ nie odniósł poważnych obrażeń ciała. Prawdopodobnie kask na jego głowie uchronił go przed poważniejszymi urazami.

Ze zdarzenia drogowego funkcjonariusze sporządzili dokumentację, która trafi do wydziału złotoryjskiego sądu, który zajmuje się sprawami nieletnich. 14-letni rowerzysta będzie odpowiadał za kierowanie rowerem bez wymaganych uprawnień czyli karty rowerowej, za jazdę niewłaściwą stroną drogi oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu czym spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W związku z tym zdarzeniem, apelujemy do rowerzystów o zachowanie ostrożności na drodze. Pamiętajcie, że w zderzeniu z jakimkolwiek pojazdem mechanicznym rowerzysta może odnieść poważne obrażenia.

Z apelem zwracamy się także do rodziców. Dbajcie o swoje pociechy. Od najmłodszych lat uczcie ich przepisów ruchu drogowego, a swoim zachowaniem na drodze dawajcie im dobry przykład.

Pamiętajcie, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby w wieku od 10 do 18 roku życia poruszające się rowerem po drogach publicznych powinny mieć kartę rowerową. Dla młodych osób jest to pierwszy dokument uprawniający do legalnego poruszania się po drogach publicznych bez opieki osoby dorosłej. Jest to dokument, który potwierdza, że taka osoba posiada wiedzę i umiejętności techniczne pozwalające mu bezpiecznie i rozsądnie korzystać z drogi.

W czasie wakacji letnich pamiętajmy o przepisach ruchu drogowego. Dbajmy o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego!

mł. asp. Dominika Kwakszys
KPP Złotoryja