14 czerwiec 2022

zdjęcie: Mieszkańcy aktywni na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tylko w maju dokonali 80 zgłoszeń / fot. KPP w Złotoryi
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie powiatu złotoryjskiego od ponad 5 lat. W tym czasie mieszkańcy powiatu zgłosili ponad 2,5 tysiąca zagrożeń. W ubiegłym miesiącu było ich aż 80. Najczęstsze problemy dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości, niewłaściwej infrastruktury drogowej oraz nieprawidłowego parkowania.

Dzięki wielomiesięcznej analizie zgłoszeń lokalnej społeczności naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa wiemy, że spełnia ona swoje zadanie, a policjantom pozwala szybko i trafnie diagnozować oraz eliminować zagrożenia, co realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu złotoryjskiego. W ciągu ponad 5 lat, w naszym regionie internauci zgłosili poprzez aplikację dokładnie 2657 zagrożenia. Od początku tego troku złotoryjscy policjanci odnotowali niemal 290 zgłoszeń, z czego w zeszłym miesiącu było ich aż 80.

Najwięcej naniesionych w maju br. zagrożeń, które mieszkańcy uznali za najbardziej uciążliwe dotyczyło:

• przekraczania dozwolonej prędkości (22),
  • niewłaściwej infrastruktury drogowej (11),
  • nieprawidłowego parkowania (9).

Od początku roku mieszkańcy powiatu złotoryjskiego nanieśli na mapę najwięcej zgłoszeń dokładnie w tych samych kategoriach co w maju. Liczba zgłoszeń kształtuje się następująco:

• przekraczanie dozwolonej prędkości (59),
  • niewłaściwa infrastruktura drogowa (44),
  • nieprawidłowe parkowanie (42).

Zasada działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bardzo prosta i intuicyjna. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzają każde zgłoszone zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie całego powiatu.

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, jednocześnie przypominamy, że zgłoszenia dokonywane poprzez KMZB nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

sierż. szt. Dominika Kwakszys
KPP Złotoryja