29 wrzesień 2022

Idziesz do lasu? Zabierz telefon!

zdjęcie: Idziesz do lasu? Zabierz telefon! / fot. KPP w Złotoryi
fot. KPP w Złotoryi
Złotoryjscy policjanci apelują i przypominają mieszkańcom o zabieraniu ze sobą telefonu komórkowego, gdy wybierają się do lasu na grzyby czy spacer. Często wybieramy się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie, nie zawsze znając las, do którego się wybieramy. Apelujemy także o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
REKLAMA

Osoby, które wybierają się do lasu często tracą orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do zaparkowanego pojazdu czy do domu. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, złotoryjscy policjanci apelują o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię i przestrzeganie kilka podstawowych rad:

  • Nie wybierajmy się do lasu w pojedynkę.
  • Nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym.
  • Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy.
  • Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy.
  • Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie.
  • Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych.
  • Nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu.
  • Jeśli nasi znajomi lub bliscy zabłądzili w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy Policję.

Do akcji prowadzonej o zaginięciu osoby angażowani są wszyscy policjanci, strażacy, a nawet leśnicy. Wykorzystywane są wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego. Często do takich poszukiwań angażowany jest dron, pies tropiący oraz policyjny śmigłowiec, wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie.

Niestety pracę służbom ratunkowym często utrudnia to, że zaginione osoby najczęściej nie mają przy sobie telefonu komórkowego, nie informują też rodziny w którym kierunku udają się na grzybobranie. Dlatego tak ważne jest wyposażenie grzybiarza w naładowany telefon komórkowy, który umożliwi kontakt z policją w sytuacji zagubienia. Warto także wychodząc do lasu ubrać kamizelkę odblaskową, dzięki której będziemy bardziej widoczni, co zapewne ułatwi służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego.

mł. asp. Dominika kwakszys
KPP Złotoryja

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Złotoryja
-0.7°C
wschód słońca: 07:37
zachód słońca: 15:52
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotoryi

kiedy
2023-03-26 14:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany