3 sierpień 2022

Alkohol, dopalacze, narkotyki…. Apel złotoryjskich policjantów do rodziców i opiekunów!

fot. KPP w Złotoryi
Wakacje to okres, kiedy młodzież ma zdecydowanie więcej wolnego czasu. Zdarza się, że jego nadmiar może skutkować zachowaniami ryzykownymi i niebezpiecznymi. Młode osoby są otwarte na propozycje ciekawego, niebanalnego spędzania czasu, dobrej zabawy, która może się skończyć tragicznie. Alkohol, dopalacze i narkotyki to tylko część zagrożeń, na które narażone są dzieci i młodzież. Zwracamy się z apelem do rodziców i opiekunów, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi, uczulili je na zagrożenia a przede wszystkim nauczyli ich jak radzić sobie w takich sytuacjach.
REKLAMA

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki. Szczególnie ważne jest to w przypadku dorastającej młodzieży. Nastolatkowie mogą po raz pierwszy, właśnie w wakacje, zetknąć się z alkoholem, narkotykami czy też dopalaczami. Te ostatnie są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ na ogół nie jest znany ich skład. Po spożyciu trudno zidentyfikować te trujące substancje i określić antidotum na przywrócenie osoby do zdrowia.

Przypominamy, że za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można również reagować na te zagrożenia. Wybierając kategorię zgłoszenia „grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją” lub „używanie środków odurzających” można anonimowo wskazać miejsca, gdzie występują takie sytuacje. Policjanci sprawdzają wówczas czy młodzież spędza tam czas w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.

Pamiętajmy również o tym, że narkotyki to nie tylko ryzyko utraty zdrowia lub życia, ale także ryzyko stania się przestępcą lub ofiarą przestępców!

mł. asp. Dominika Kwakszys
KPP Złotoryja

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Złotoryja
31°C
wschód słońca: 05:47
zachód słońca: 20:12
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotoryi

kiedy
2022-11-03 18:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-26 14:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany