29 wrzesień 2022

Przygotuj auto na jesień

zdjęcie: Przygotuj auto na jesień / fot. KPP w Złotoryi
fot. KPP w Złotoryi
Zimą wszyscy spodziewają się trudnych warunków na drodze. Kierowcy są wtedy ostrożniejsi i z wyprzedzeniem przygotowują auto do tych zmiennych warunków jazdy. Pamiętajmy również o tym, aby przygotować auto do jazdy jesienią. O tej porze roku niezwykle ważny jest zarówno stan techniczny auta, sprawne wycieraczki jak i oświetlenie. Nie zwlekajmy więc z odpowiednim przygotowaniem auta na tą porę roku.
REKLAMA

O czym powinniśmy pamiętać przygotowując auto na jesień?

Przednia szyba i wycieraczki. Dbajmy o regularne mycie przedniej szyby, dzięki czemu będziemy mieli lepszą widoczność, a nasze wycieraczki nie będą zużywały się tak szybko. Jeżeli zaobserwujemy, że wycieraczki pozostawiają smugi, sprawdźmy czy pióra wycieraczek są czyste lub czy nie są uszkodzone. W tym drugim przypadku należy je szybko zastąpić nowymi.

Opony. Jesienią często pada deszcz, jest mgliście przez co droga jest śliska. W takich warunkach droga hamowania jest o wiele dłuższa niż na suchej nawierzchni. Warto więc zadbać o stan opon. Jeśli bieżnik osiągnął już graniczne wartości należy wymienić je na nowe. Warto pomyśleć także o szybszej wymianie opon na zimowe.

Światła. Jesienią sprawne światła w aucie to kluczowa sprawa. Pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę znajdującą się na drodze czy też pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Dlatego na bieżąco kontrolujmy żarówki ale także sprawdźmy na stacji kontroli pojazdów ustawienie ich wysokości, prawidłowy rozkład granicy światła i cień oraz natężenie emitowanego światła.

Hamulce. Ciemne poranki i popołudnia, śliska nawierzchnia, mżawka to warunki, w których nie trudno o sytuacje zmuszające do awaryjnego hamowania. Zadbajmy o to, aby układ hamulcowy w takich sytuacjach był niezawodny.

Stan techniczny i jego sprawne elementy wyposażenia to jedna kwestia. Pamiętajmy również, że za bezpieczną jazdę autem odpowiada kierowca. Dlatego po raz kolejny apelujemy o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego i szczególną ostrożność.

mł. asp. Dominika Kwakszys
KPP Złotoryja

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Złotoryja
0.2°C
wschód słońca: 07:48
zachód słońca: 15:49
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotoryi

kiedy
2023-03-26 14:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany