20 listopad 2022

Mateusz Krzyżowski otrzymał główną nagrodę Konkursu Paderewskiego

zdjęcie: Mateusz Krzyżowski otrzymał główną nagrodę Konkursu Paderewskiego / fot. PAP
fot. PAP
Mateusz Krzyżowski odebrał w niedzielę główną nagrodę XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy. Nagrodę za drugie miejsce otrzymał Hiszpan Pedro Lopez Salas, a za trzecie - Ukrainiec Danylo Saienko.
REKLAMA

Wyróżnienia otrzymali pozostali finaliści Konkursu Paderewskiego - Piotr Pawlak i Japonka Shio Okui.

Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystego zakończenia Konkursu połączonego z koncertem laureatów w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Krzyżowski jako zwycięzca uhonorowany został nagrodą w wysokości 30 tys. euro. Drugi w Sals otrzymał nagrodę w wysokości 15 tys. euro, a trzeci - Saienko dostał nagrodę w wysokości 7 tys. euro. Wyróżnieni - Pawlak i Oki otrzymali po 3,5 tys. euro.

Zdobywcy głównej nagrody przypadło również wiele nagród specjalnych i dodatkowych. Krzyżowski otrzymał nagrody specjalne za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego Wolfganga Amadeusa Mozarta - 1 tys. euro, dla najlepszego polskiego uczestnika, który zakwalifikował się do półfinału do finału - 1 tys. euro, a także nagrodę Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego dla najlepszego polskiego uczestnika - 20 tys. zł.

Krzyżowski otrzymał również kilkanaście nagród w formie koncertów i recitali w różnych miastach w Polsce i na świecie.

Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk wręczył Krzyżowskiemu i Pawlakowi, jako dwóm pianistom, którzy osiągnęli najwyższe lokaty w Konkursie, nagrody ufundowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To recitale fortepianowe z muzyką Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego w polskich placówkach dyplomatycznych we Francji, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. (PAP)

Autorzy: Jerzy Rausz, Tomasz Więcławski

rau/ twi/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Złotoryja
-1.8°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 16:39
Koronawirus
dolnośląskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotoryi

kiedy
2023-03-26 14:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-28 18:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury i...
wstęp biletowany