reklama
kategoria: Kraj
17 lipiec 2025

Wysoka jakość i krajowe pochodzenie to główne kryteria wyboru Polaków przy zakupie żywności

zdjęcie: Wysoka jakość i krajowe pochodzenie to główne kryteria wyboru Polaków przy zakupie żywności / fot. PAP
fot. PAP
Prawie 80 proc. Polaków stara się kupować polską żywność, a 67 proc. uważa, że jest ona lepszej jakości niż z innych krajów - wynika z czwartkowej publikacji Centrum Badania Opinii Społecznej. Zaledwie dla 17 proc. badanych najważniejsza podczas zakupów jest cena.
REKLAMA

Jak wynika z najnowszego badania CBOS, prawie cztery piąte badanych (79 proc.) stara się kupować przede wszystkim polską żywność, a tylko niespełna co piąty badany (19 proc.) przyznał, że nie ma dla niego większego znaczenia, czy kupowane produktów spożywcze pochodzą z Polski czy z zagranicy. Wyniki wskazują również, że dla osób najbardziej religijnych polskie pochodzenie żywności jest tak samo ważne jak jej jakość (po 35 proc. wskazań).

Jedynie 4 proc. respondentów zadeklarowało, że przy podejmowaniu decyzji zakupowych ważna jest dla nich przede wszystkim dbałość o środowisko naturalne i dobrostan zwierząt przy produkcji żywności.

Według CBOS, preferencje dotyczące zakupu polskiej żywności lub ich brak zależą głównie od wieku badanych, który ma większe znacznie niż względy ideowe, wyrażające się w orientacji politycznej, ich religijności i sympatiach partyjnych. "Im starsi badani, tym częściej preferują zakup polskiej żywności – deklaracje takie składa 86 proc. najstarszych respondentów (65+). Zdecydowanie najrzadziej patriotyzm zakupowy cechuje ludzi młodych, poniżej 25 roku życia – niewiele ponad połowa z nich (52 proc.) stara się kupować polską żywność, a 44 proc. deklaruje, że nie ma to dla nich znaczenia" - czytamy w raporcie z badania. Dla porównania wśród uczniów i studentów obie grupy są takie same (po 47 proc.). Z analizy wyników badania wynika, że polską żywność częściej niż przeciętnie preferują badani deklarujący prawicowe poglądy polityczne (88 proc.), osoby religijne (86 proc.) i – przede wszystkim – wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (93 proc.).

Dobra jakość kupowanej żywności ma pierwszoplanowe znaczenie niemal dla wszystkich kategorii społeczno - demograficznych. Jedynie osoby najsłabiej wykształcone częściej przyznawały, że przy zakupie żywności kierują się głównie niską ceną (34 proc.), a nie jakością produktów spożywczych (29 proc.). Z kolei dla respondentów najsłabiej sytuowanych: o miesięcznych dochodach per capita poniżej 2000 zł cena ma tylko niewiele mniejsze znaczenie niż jakość przy zakupach.

Niemal dwie trzecie badanych (65 proc.) zgadza się z opinią, że produkcja rolna w Polsce powinna pozwalać na pokrycie zapotrzebowania na żywność w kraju. Natomiast 30 proc. uważa, że produkcja rolna nie musi w pełni pokrywać zapotrzebowania na żywność, a część żywności można importować.

Kluczowe znaczenie dla postrzegania kwestii samowystarczalności żywnościowej ma orientacja polityczna i światopoglądowa. Zwolennikami samowystarczalności są najczęściej respondenci deklarujący prawicowe poglądy polityczne (78 proc.), osoby religijne, w tym szczególnie praktykujące kilka razy w tygodniu (85 proc.), a w elektoratach – wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (82 proc.) i Konfederacji WiN (78 proc.). Z poglądem, że produkcja rolna nie musi w pełni pokrywać zapotrzebowania na żywność, a część żywności można importować, zgadza się natomiast blisko połowa ankietowanych identyfikujących się z lewicą (49 proc.), osób niepraktykujących religijnie (45 proc.) oraz ponad połowa sympatyków Koalicji Obywatelskiej (54 proc.) i Lewicy (57 proc.).

W ocenie społecznej największe zagrożenia polskiego rolnictwa związane są z konkurencją z produktami rolnymi z Ukrainy (40 proc.), wysokimi cenami energii, paliw i cen środków produkcji rolnej, np. nawozów (39 proc.) oraz zmianami klimatycznymi (37 proc.). Mniej osób dostrzega zagrożenia wynikające z unijnych regulacji dotyczących ograniczenia stosowania nawozów i zwiększenia udziału rolnictwa ekologicznego (29 proc.) oraz z konieczności konkurowania z produktami rolnymi z krajów spoza UE (27 proc.). (PAP)

ewes/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Złotoryja
21.6°C
wschód słońca: 05:00
zachód słońca: 21:04
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Złotoryi

kiedy
2025-09-12 19:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-09-15 19:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-04 19:00
miejsce
Kino Kultura, Chojnów, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-11 18:00
miejsce
Złotoryjski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany