18 sierpień 2022

Lekkoatletyczne ME - trzy medale Polek w środę

W środę reprezentantki Polski zdobyły trzy medale w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Srebrny w rzucie młotem wywalczyła Ewa Różańska, podobnie jak Natalia Kaczmarek w biegu na 400 m. Trzecie miejsce na tym dystansie zajęła Anna Kiełbasińska.

Różańska czterokrotnie przekroczyła barierę 70 metrów. Już w pierwszej próbie poprawiła rekord życiowy - 71,63. W drugiej serii rzuciła 70,92, natomiast w trzeciej - 71,03. Czwarty i piąty rzut Polki nie był mierzony. W szóstej serii Różańska ponownie poprawiła rekord życiowy - 72,12.

"To jeszcze do mnie nie dociera. Nie wiem co zrobiłam. To był równy konkurs. Z tego bardzo się cieszę. Byłam szczęśliwa, gdy dostałam się do finału. Miałam luźną głowę i wyszło jak wyszło" - powiedziała Różańska na antenie TVP.

Mistrzynią Europy w rzucie młotem została Bianca Florentina Ghelber. Rumunka triumfowała wynikiem 72,72. Brązowy medal zdobyła Włoszka Sara Fantini, która w najlepszej próbie uzyskała 71,51.

Femke Bol w finałowym biegu na 400 m poprawiła swój własny rekord Holandii - 49,44. Kaczmarek drugi raz w karierze zeszła poniżej 50 sekund, osiągając czas 49,94.

"Idąc na start myślałam sobie, że srebro biorę w ciemno, bo rywalki są bardzo dobre. Dałam z siebie wszystko. Wydaje mi się, że bardzo mocno zaczęłam, jak na siebie. To była walka o wszystko. Mam srebro i jestem bardzo szczęśliwa" - stwierdziła Kaczmarek.

Srebrny medal mistrzostw Europy jest największym indywidualnym sukcesem w karierze 24-letniej zawodniczki.

"Bol była lepsza na ostatnich 100 metrach. Zachowała więcej sił" - dodała wicemistrzyni Europy.

Kiełbasińska zdobyła brązowy medal, uzyskując rezultat 50,29.

"Chce mi się płakać. Jeszcze to do mnie nie dociera. Tu jest szaleńcza atmosfera. Jestem zmęczona. Ten bieg chyba nie potoczył się tak jak powinien. Zamieniłyśmy się rolami. Ja zaczęłam wolniej, a Natalia zaczęła szybciej. Popisałam się mocną końcówką, bo byłam chyba piąta po wyjściu z wirażu" - zaznaczyła Kiełbasińska.

Pierwszy raz w historii ME trzy Polki startowały w finale na 400 m. Iga Baumgart-Witan ukończyła bieg w czasie 51,28 i zajęła ósme miejsce.

Polska po trzech dniach lekkoatletycznych mistrzostw Europy zajmuje siódme miejsce w klasyfikacji medalowej. Biało-czerwoni zdobyli do tej pory pięć medali: jeden złoty oraz po dwa srebrne i brązowe. (PAP)