11 styczeń 2023

Więcej pieniędzy na szkolenia dla stołecznych nauczycieli

Jak poinformowała w mediach społecznościowych wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska miasto przeznaczy ponad 18 mln zł na podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz doskonalenie kompetencji nauczycieli. Priorytetem ma być m.in. dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży, praca z uczniami uchodźczymi oraz usuwanie skutków pandemicznej edukacji.

Tegoroczny budżet na doskonalenie zawodowe warszawskich nauczycieli to 18,3 mln zł, czyli o blisko o 2 mln zł więcej w porównaniu z zeszłym rokiem.

"Nauczyciele bardzo chętnie biorą udział w szkoleniach i kursach doskonalących. W zeszłym roku szkolnym skorzystało z nich ponad 60 proc. kadry pedagogicznej z miejskich szkół. W tym roku główne priorytety szkoleń to oczywiście sprawy związane z aktualnymi wyzwaniami stojącymi przed oświatą: praca z uczniami uchodźców wojennych, dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży, usuwanie skutków pandemicznych, kompetencje cyfrowe czy kształtowanie postaw proobywatelskich i prospołecznych" – przekazała w środę wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

Specjalną uchwałę podjęli w grudniu warszawscy radni, a zarządzenie w tej sprawie podpisał prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

80 proc. ze wszystkich środków w tym roku, czyli ponad 14,6 mln zł przekazanych z budżetu miasta, trafi do dyrektorów miejskich szkół, dzielnic, Biura Edukacji i Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES).

"Pozwoli to na przygotowanie bezpłatnej i różnorodnej oferty wsparcia środowiska warszawskiej oświaty, z uwzględnieniem potrzeb szkół i placówek oraz zapewniając jednolite szkolenia systemowe w skali całej Warszawy" - poinformował ratusz w specjalnym komunikacie.

20 proc. środków przeznaczono na dofinansowanie do studiów i kursów kwalifikacyjnych. W 2023 r. zwiększono jego kwotę dla jednego nauczyciela. Będzie to 80 proc. czesnego, a w przypadku studiów dających uprawnienia pedagogiczne nawet 100 proc. (do sumy 3,9 tys. zł). (PAP)

autor: Luiza Łuniewska

lui/ akub/